Buradasınız: Ana Sayfa » Şirketimiz »

Şirketimiz

Çizgi Elektronik, 1992 yılında Elektronik Yüksek Mühendisi M.Niyazi SARAL ve Elektronik Yüksek Mühendisi Maide SARAL tarafından kuruldu. Kurucularının sektörde diğer şirketlerde elde ettikleri tecrübelerin kaldıraç etkisi ile pazarda kısa zamanda yerini aldı.

Başlangıçta T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 10 Ağustos 1993 tarih ve 144357 sayılı marka tescil belgesi ile onaylanan Micro-Star markalı bilgisayar sistemlerinin montajını ve Türkiye'de tek yetkili dağıtıcılığını yapan Çizgi Elektronik, aynı zamanda Taiwan AsusTek firmasının ürettiği Anakartlar, Ekran ve Kontrol Kartları, Cd-rom'lar ve NoteBook'ların dağıtıcılığını da birlikte yaptı. 1998 yılında bilgisayar montajını bırakıp, ağırlıklı olarak Asus masaüstü bileşenleri dağıtımını yapmaya başladı.

Çizgi Elektronik, Asus ürünlerinin yanı sıra zaman içinde AMD CPU'ların, Tyan marka RCC Server Anakartların, ElanVital Bilgisayar kasaların, EvServ Server kasalarının, MSI marka NoteBook'ların ve COMPAL BareBone Notebook ürünlerinin ithalatını ve dağıtıcılığını da yapmıştır. Çizgi Elektronik güncel ürün listesinde Asus anakartları ve ekran kartları, Asus Ağ Teknolojileri ürünleri, AsRock anakartları, Wibtek Anakartları ve MiniPC ürünleri, Asus/Vento kasaları, FSP Güç kaynakları, Altera FPGA tasarım platformları, Texas Instruments ve STMicronics mikro denetleyici deney platformları bulunmaktadır. 

 

Ürün/Hizmet Stratejisi

Çizgi Elektronik, 1992 yılından bugüne kadar kesintisiz olarak Tayvan'ın önde gelen firmalarından Asus'un PC parçaları alanında Türkiye distribütörüdür. 1999 yılına kadar sadece Asus markalı PC Anakartlarını ithal eden firma daha sonraları Ekran Kartı, Optik Ürünler, Bilgisayar Kasası ve Güç Kaynakları, Barebone ve Server ürünlerinin de ithalatını yaparak Türkiye dağıtıcılığı ve teknik destek hizmetlerini vermeye başlamıştır.

Çizgi Elektronik'in distrübütörü olduğu Asus firması özellikle anakart üretiminde dünyanın bir numarası olma ünvanını elinde bulundurmaktadır. Asus'un, 2005 yılına kadar sadece PC anakartı olarak sattığı ürün adedi 52 milyondur; yani tüm dünyada her üç bilgisayardan birinde Asus anakart kullanılmaktadır. Asus, dünyaca ünlü Tom's Hardware Guide tarafından üst üste 4 yıl "en iyi anakart üreticisi" ve üst üste iki yıl da "en iyi ekran kartı üreticisi" olarak seçilmiştir.

Çizgi Elektronik'in kuruluşundan bu yana asla taviz vermediği kalite anlayışı, dağıtıcısı olduğu Asus markası ile bütünleşmektedir. Dağıtımını gerçekleştirdiği ürünleri sanatçı titizliğiyle seçen Çizgi Elektronik, getirdiği ürünlerin servis/destek hizmetlerini en üst düzeyde vermektedir. Bu güne kadar satışı gerçekleştirilen 6 milyon adetten fazla ürünün hali hazırda 3 milyondan fazlası garanti kapsamı dahilindedir.

Çizgi Elektronik, başta büyük şehirler ve on-line satış noktaları olmak üzere Türkiye'nin tamamını kapsayan bir dağıtım kanalına sahiptir.

  

RMA Laboratuvarı

RMA Laboratuvarı, hizmet alanında hep ilklere imza atmış olan Çizgi Elektronik'in ülkemize kazandırdığı hizmetlerin belki de en önemlisidir. RMA (Return Merchandise Authorization), teknik destek konusunda arıza/tamir süreçlerinin en profesyonel uygulamalarını temsil eder. RMA Laboratuvarının kurulum ve işletilmesi için üst seviyede eğitimli personel, deneyim ve gelişmiş donanım desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

RMA Laboratuvarında arıza tespit/tamir süreçleri, L4 (BGA değişimi) seviyesine kadar gerçekleştirilmektedir. Ön test çalışmalarıyla arızanın tam olarak kaynağı tespit edilir, takip eden aşamada da uzman mühendisler ve gelişmiş cihazlarla söz konusu arıza tümüyle giderilir.

Çizgi Elektronik olarak ülkemizin geleceği adına bu yatırımlar göğüslenmiş ve 2001 yılından itibaren donanım sektöründe RMA hizmetleri hayata geçirilmiştir. Bu alanda hem staj ve doküman paylaşımı gibi hizmetlerle eğitim kurumlarımıza, hem de seminer ve hizmet içi eğitimlerle tüm bilişim sektörüne yetişmiş eleman desteği veren bir "okul" olma özelliğimizle gurur duyuyoruz.

Çizgi Elektronik RMA Laboratuvarı, alanında deneyimli mühendis ve teknik elemanlar yanında son teknoloji ürünü gelişmiş cihazlarla donatılmıştır. Anakart tamirinde kullanılan bilgisayar kontrollü, optik sistemli BGA (Ball Grid Array) cihazları, optik ürünlerin test ve tuning işleminde kullanılan LaserPower Meter sistemi, güç kaynakları için PSU test ve emülasyon cihazı laboratuvarımızda sahip olduğumuz ve Türkiye'de ilk olan cihazlarımızdan sadece birkaçıdır. RMA Laboratuvarındaki tüm uygulamalar da, diğer servis/destek hizmetlerimiz gibi kendi geliştirdiğimiz yazılım desteği ile takip edilmektedir. Çizgi Elektronik olarak her zaman en üstün teknolojinin öncüsü kalabilmek için gereken hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağımızı bir kez daha taahhüt ediyoruz.

 

CRM Müşteri Sadakat Programı

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi- Müşteri Sadakat Programı) Çizgi Elektronik şirket tarihi boyunca ilk uygulamaları 1998'lere dayanan bir çalışma anlayışını temsil eder. Şirketin ithal ettiği ve özellikle ev kullanıcılarına yönelik satışı yapılan ürünler için Çizgi Elektronik personeli her zaman müşteriye yakın olmayı, telefon ve internet aracılığıyla destek vermeyi, Türkçe kullanım kılavuzu ve makalelerle desteklemeyi doğal çalışma biçimi olarak algılamıştır.

Geçmişte Çernobil virüsü esnasında web sitesinden yayımlanan duyurular ile kendisine başvuran binlerce öğrenciye karşılıksız onarım desteği, RMA laboratuvarı uygulama ve teknik dokümanlarının okullarla paylaşılması, Intel'in MTH problemi sürecinde satışı yapılan 5200 PC anakartının gerektiğinde sahiplerine telefonla ulaşılarak toplanması ve kullanıcıların üst model konfigürasyona terfileri bu uygulamalara ilişkin verilebilecek örneklerden sadece birkaçıdır.

Çizgi Elektronik, iletişim çağının gereksinimlerini en iyi şekilde uygulayarak uzun bir etüt çalışmasının ardından geliştirmiş olduğu ÇSG-CRM programını 1 Şubat 2006 tarihinde uygulamaya geçirmiştir.


Çizgi Tagem ve Çizgi-RMA Services Şirketleri

Çizgi Elektronik sektörü bilgilendirme ve bilinçlendirme, gençleri eğitme misyonu doğrultusundaki çalışmalarını 2005 yılında kar amacı gütmeyen Çizgi-Tagem Teknoloji Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Merkezi altında toplamıştır. Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi bazı Bilişim firmalarının ve bilişim Sivil Toplum Kuruluşlarının liderliğinde, ülkemizin kalkınma perspektifinin ve ekonomisinin araştırma geliştirmeye, eğitime, yenilikçi çalışmalara ve bilgiye dayalı olmasının zorlaması dolayısıyla AR-GE ve eğitim projelerinin desteklenmesi gerekliliği fikrinden doğmuştur. Çizgi-TAGEM'in hedefi bilişim sektöründe çalışan veya bu konulara meraklı kişilere e-öğrenim sağlamak, bu amaçla gereken alt yapıyı barındırmak, bilişim sektörü piyasası için gözetim faaliyetlerinde bulunan kurum ve kuruluşlara teknik destek sağlamak, bilişim sektöründeki firmalara gözetim ve denetim amacı ile test, deney veya araştırma sorunlarında destek olmaktır.

Bilişim sektöründe endüstriyel araştırma ve teknoloji geliştirmek; yenilikleri desteklemek; özendirmek; izlemek ve üniversite-sanayi ilişkilerinde aracı olmak Çizgi- TAGEM'in temel işlevleri arasındadır. Bu işlevleri gerçekleştirmek için yapılacak tüm çalışmaları Çizgi-TAGEM yürütme kurulu planlar. Çizgi TAGEM'in gerçekleştirdiği faaliyetlerden kâr beklentisi bulunmamakta; kendisine destek olan kurum ve kuruluşların bağışları ile finanse edilmektedir.

Çizgi-Tagem hakkında daha fazla bilgi almak için: http://www.cizgi-tagem.org

1992 yılında kurulan Çizgi Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. altında bir departman olarak kurulan Çizgi RMA Servisleri, 2010 yılından itibaren ayrı bir şirket olarak organize olmuştur. Çizgi Elektronik, RMA faaliyetleri çerçevesinde,şirket bünyesinde geliştirilen RMA ve CRM yazılımları sayesinde RMA servisine değer katmıştır. 2000 yıllarında birçok uluslararası firmanın şirketin Çizgi RMA Servisini ziyareti ve kendi ürünlerine de servis verme istekleri ile Çizgi "Vendor Based RMA Service" denilen çalışma alanının önemini kavramıştır. Çizgi RMA servisinin başarısı, hem üreticiler hem de dağıtıcı firmalar ve tüketiciler tarafından büyük bir itibar kazanmıştır. 2007 yılının sonlarına doğru büyüyen sektör ve çeşitlenen iş alanları ile Çizgi RMA Servisi yurt çapında çalışabileceğini fark etmiştir. CBB projesi için Intel; NoteBook'lar için Acer ve MSI; anakart ve ekran kartları için MSI, Gigabyte, Foxconn, Pegatron, ECS gibi markalar, bu zaman diliminde Çizgi RMA servisinden kendi ürünleri için RMA ve CRMA mühendislik hizmetleri talep etmişlerdir. 2008 yılında başlayan ekonomik kriz PC Bileşenleri dağıtımında talebin azalmasına neden olunca Cizgi grubu yeni kurulan eğitim şirketi Çizgi TAGEM ile birlikte bu alana eğilmeye karar vermiştir.

Çizgi RMA Services hakkında daha fazla bilgi almak için: http://www.cizgi-rma.com


Hep bir adım önde..

Çizgi Ailesi olarak, Türk Bilişim Sektörünün son 30 yılına tanıklık ettik ve hizmet anlayışımızla sektördeki birçok kavramı değiştiren şirket olduk. Çizgi Elektronik, kurucularının mesleki geçmişi nedeniyle, şirket anlayışı olarak akademik kriterler üzerine kurulmuştur. Bu nedenle klasik bir satış/pazarlama şirketi olmak yerine Ar-Ge çalışmalarına önem vererek yapılan işlerde öncü olma misyonunu üstlenmiştir. Farklı başlangıcımız ve her zaman ilklere attığımız imzalar ile geldiğimiz hiçbir noktayı yeterli görmeyerek çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

İnsan odaklı çalışma anlayışımız ve hizmetlerimizi takdir eden müşterilerimiz sayesinde her zaman dimdik ayakta durduk. Sonuna kadar arkasında durabileceğimiz, kalite kriterlerimize uygun olan ürünler sunduk ve her zaman seçici davrandık. "Çizgi"miz daima öncü ve hep bir adım önde olmaktır. Kazançlarımızı daha modern, daha profesyonel hizmet için yatırıma dönüştürdük. "Güven, Destek, Çözüm..." sloganıyla sürdürdüğümüz ticari anlayışımız içinde bize duyulan güveni asla boşa çıkarmamak için tüm imkânlarımızı seferber ettik.

Ve ancak sizlerle, Biz gerçekten çok büyük bir aileyiz!..

Lütfen bekleyiniz!